Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

49 minut temu, INTseed napisał(a):
1 godzinę temu, kuba929 napisał(a):
Tak

Robisz pomiar temperatury podczas zacierania 68C przy dnie? Do jakiej temperatury wsypujesz słód?

Pomiar był robiony z 1 cm od tafli brzeczki, tak aby koniec termometru był znużony. PXL_20240507_161137596.thumb.jpg.85300b003e1eacc990730ceacd891b45.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kuba929 napisał(a):

Pomiar był robiony z 1 cm od tafli brzeczki, tak aby koniec termometru był znużony. PXL_20240507_161137596.thumb.jpg.85300b003e1eacc990730ceacd891b45.jpg

Ten termometr musi być cały zanurzony wtedy pokazuje dokładna temperaturę.

 

Tzn ten allafrance jest tzw. total immersion, czyli musisz go zanurzyć tak głeboko jak głęboko sięga czerwony płyn w kapilarze, tzn jeżeli mierzysz temperaturę około 40°C to musisz zanurzyć termometr w mierzonym medium aż do podziałki oznaczającej 40°C. Są jeszcze tzw termometry partial immersion, czyli takie na których jest narysowana linia, do której trzeba zanurzyć termometr i wtedy odczytać wartość. Wersja total jest dokładniejsza, ale nieco bardziej kłopotliwa, jeżeli chodzi o pomiar.

Edytowane przez Koora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Koora napisał(a):

Ten termometr musi być cały zanurzony wtedy pokazuje dokładna temperaturę.

 

Tzn ten allafrance jest tzw. total immersion, czyli musisz go zanurzyć tak głeboko jak głęboko sięga czerwony płyn w kapilarze, tzn jeżeli mierzysz temperaturę około 40°C to musisz zanurzyć termometr w mierzonym medium aż do podziałki oznaczającej 40°C. Są jeszcze tzw termometry partial immersion, czyli takie na których jest narysowana linia, do której trzeba zanurzyć termometr i wtedy odczytać wartość. Wersja total jest dokładniejsza, ale nieco bardziej kłopotliwa, jeżeli chodzi o pomiar.

Czy to mogło mieć wpływ na to, że teraz piwo nie chce się odfermentowac? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to mogło mieć wpływ na to, że teraz piwo nie chce się odfermentowac? 
Nie wiem jak z dokładnością tego termometru, ale dużo zależy od mieszania.
U góry masz 68C a na dole nie wiem ile. Może być 70+C
Najlepiej robić tak.
Wsypujesz słód do 70C. Zejdzie ci o kilka C. Termometr w łapę, załączasz palnik i mieszasz do tych 68C. Wyłączasz palnik i mieszasz tak kilka minut aby temperatura dna garnka się zmieniła do okolicy 68C.
Zamykasz pokrywę i za 10min znowu tak samo.

Pamiętaj że i tak najważniejsza jest fermentacja.
Jak chcesz więcej % to dodaj cukru zagotowanego z wodą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Koora napisał(a):

Ten termometr musi być cały zanurzony wtedy pokazuje dokładna temperaturę.

 

Tzn ten allafrance jest tzw. total immersion, czyli musisz go zanurzyć tak głeboko jak głęboko sięga czerwony płyn w kapilarze, tzn jeżeli mierzysz temperaturę około 40°C to musisz zanurzyć termometr w mierzonym medium aż do podziałki oznaczającej 40°C. Są jeszcze tzw termometry partial immersion, czyli takie na których jest narysowana linia, do której trzeba zanurzyć termometr i wtedy odczytać wartość. Wersja total jest dokładniejsza, ale nieco bardziej kłopotliwa, jeżeli chodzi o pomiar.

 

Niekoniecznie. Stare wersje tak miały, ale od kilku lat mają zaznaczony poziom zanurzenia do prawidłowego pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, INTseed napisał(a):

Nie wiem jak z dokładnością tego termometru, ale dużo zależy od mieszania.
U góry masz 68C a na dole nie wiem ile. Może być 70+C
Najlepiej robić tak.
Wsypujesz słód do 70C. Zejdzie ci o kilka C. Termometr w łapę, załączasz palnik i mieszasz do tych 68C. Wyłączasz palnik i mieszasz tak kilka minut aby temperatura dna garnka się zmieniła do okolicy 68C.
Zamykasz pokrywę i za 10min znowu tak samo.

Pamiętaj że i tak najważniejsza jest fermentacja.
Jak chcesz więcej % to dodaj cukru zagotowanego z wodą.

Czy dodanie cukru pomoże w zejściu z blg? Czy raczej od fermentuje tylko ten który dodałem? 

8 godzin temu, INTseed napisał(a):

Nie wiem jak z dokładnością tego termometru, ale dużo zależy od mieszania.
U góry masz 68C a na dole nie wiem ile. Może być 70+C
Najlepiej robić tak.
Wsypujesz słód do 70C. Zejdzie ci o kilka C. Termometr w łapę, załączasz palnik i mieszasz do tych 68C. Wyłączasz palnik i mieszasz tak kilka minut aby temperatura dna garnka się zmieniła do okolicy 68C.
Zamykasz pokrywę i za 10min znowu tak samo.

Pamiętaj że i tak najważniejsza jest fermentacja.
Jak chcesz więcej % to dodaj cukru zagotowanego z wodą.

Mieszałem co 2-3 minuty workiem ze slodem, więc wydaje mi się, że temperatura była raczej podobna w całości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2024 o 20:42, Koora napisał(a):

Ten termometr musi być cały zanurzony wtedy pokazuje dokładna temperaturę.

Od samego początku warzenia używam właśnie tego termometru i dopiero teraz zwróciłem uwagę na napis "total immersion". Wychodzi na to, że wszystkie pomiary termperatury robiłem źle i w efekcie warki zacierałem za wysoko. Ale na szczęście nigdy nie miałem problemu z odfermentowaniem.

No ale człowiek cały czas się uczy... Przy następnej warce będę już prawidłowo z niego korzystał. Dzięki @Koora.

Edytowane przez Adi_86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, dopiero się zarejestrowałem i nie wiem, czy lepiej by było założyć nowy temat, dlatego piszę tutaj.

Jestem zupełnie początkujący jeśli chodzi o własne piwo. Wczoraj dostałem zestaw Mały Browar z Brewkitem "Coopers Mexican" i wszystkim, co potrzebne by zacząć. Dzisiaj rano postanowiłem wszystko przygotować do fermentacji i... chyba popełniłem zbrodnię. Otóż: podążałem za instrukcjami z jednej strony. Rozgrzałem puszkę z brewkitem, wlałem 3 litry wrzątku, wymieszałem brewkit, dodałem całą puszkę ekstraktu niechmielonego (nigdzie nie znalazłem informacji ile dokładnie tego dodać). Następnie dopełniłem zimną wodą do 23 litrów. Być może zbyt zimną, nie wiem, nie posiadam termometra. Zrobiłem rehydrację drożdży w ciepłej (nie wrzącej) wodzie, po 15 minutach od wymieszania dolałem do wiadra fermentacyjnego i wymieszałem ponownie. Około pół godziny później zauważyłem, że kranik przecieka - był źle zakręcony, więc żeby to poprawić szybko przelałem wrzątkiem drugie wiadro, przelałem zawartość z pierwszego wiadra, poprawiłem co musiałem i wlałem z powrotem.

Czy zepsułem swoje pierwsze piwo? Da się to jakoś odratować czy czekać i obserwować? Nic nie bulgocze, zawartość wiadra jest zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Koora napisał(a):

Przelewając napowietrzyłeś brzeczkę 😁.

Za dwa - trzy dni będzie bulkało a czy zepsułeś okaże się że dwa tygodnie.


No to będę obserwował. Oby się tylko napowietrzyło.
 

9 godzin temu, dzejkej napisał(a):

Miejmy nadzieję, że tu nie przesadziłeś. Bo co znaczy "w ciepłej"?


Woda, w której mieszałem drożdże była zagotowana kilka minut wcześniej, przez co zdążyła się nieco schłodzić. Na pewno nie był to wrzątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, TomKaz napisał(a):


 


Woda, w której mieszałem drożdże była zagotowana kilka minut wcześniej, przez co zdążyła się nieco schłodzić. Na pewno nie był to wrzątek.

Ile schłodzić? Wypiłbyś tę wodę normalnie? Rehydratyzacja powinna być w temperaturze jakieś 30°C max, więc to letnia woda powinna być, nie gorąca. Jeśli gorąca, to raczej zabiłeś większość drożdży. Zawsze możesz się jeszcze poratować w ten sposób :D 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kuba929 napisał(a):

Hej, chce zrobić neipe i zastanawiam się czy przy temp. w okolicach 20-21 stopni lepiej zdecydować się na suche drożdże Kveik voss czy może nadal lepiej Verdant IPA? 

Verdanty na NEIPA to moim zdaniem nie bardzo. Wybierz szczep z niska flokulacja. Co do temperatury to zaopatrz sie w torbe termiczna i butelki z lodem ew wklady do lodowki turystycznej. Przynajmniej w poczatkowej fazie fermentacji, a pozniej to mozna puscic wolno, byle nie natlenic podczas rozlewu.

Edytowane przez Ununul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, arek-lin napisał(a):

Ile schłodzić? Wypiłbyś tę wodę normalnie? Rehydratyzacja powinna być w temperaturze jakieś 30°C max, więc to letnia woda powinna być, nie gorąca. Jeśli gorąca, to raczej zabiłeś większość drożdży. Zawsze możesz się jeszcze poratować w ten sposób :D 

 


Tak, była na tyle letnia, że bym spokojnie ją wypił. Patrząc po tym filmiku, a dokładniej końcówce, to prawdopodobnie te drożdże nie żyją. Gość ma w baniaku dziesięć razy więcej piany niż jest u mnie w wiadrze. :D Na razie mam mało piany i osad na dnie wiadra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ununul napisał(a):

Verdanty na NEIPA to moim zdaniem nie bardzo. Wybierz szczep z niska flokulacja. Co do temperatury to zaopatrz sie w torbe termiczna i butelki z lodem ew wklady do lodowki turystycznej. Przynajmniej w poczatkowej fazie fermentacji, a pozniej to mozna puscic wolno, byle nie natlenic podczas rozlewu.

A gdybym nie miał możliwości utrzymywać w ten sposób fermentacji to warto pomyśleć właśnie o kveikach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TomKaz napisał(a):


Tak, była na tyle letnia, że bym spokojnie ją wypił. Patrząc po tym filmiku, a dokładniej końcówce, to prawdopodobnie te drożdże nie żyją. Gość ma w baniaku dziesięć razy więcej piany niż jest u mnie w wiadrze. :D Na razie mam mało piany i osad na dnie wiadra.

Jak woda była letnia to spoko, raczej nie zabiłeś. Do piekarskich drożdży nie porównuj bo one od piwowarskich się różnią, a ten film miał pokazać, że się da ;) Poczekaj, nie zaglądaj i może będzie git 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kuba929 napisał(a):

A gdybym nie miał możliwości utrzymywać w ten sposób fermentacji to warto pomyśleć właśnie o kveikach? 

Z mojej obserwacji, z kveikami jest ten problem, ze jak podgrzeja ci na burzliwej temperature to potem ona spada i jak spadnie ponizej 25 stopni to moze Ci fermentacja stanac i wtedy trzeba by dogrzewac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, TomKaz napisał(a):


No to będę obserwował. Oby się tylko napowietrzyło.
 


Woda, w której mieszałem drożdże była zagotowana kilka minut wcześniej, przez co zdążyła się nieco schłodzić. Na pewno nie był to wrzątek.

powinna mieć 30C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, TomKaz napisał(a):


Tak, była na tyle letnia, że bym spokojnie ją wypił. Patrząc po tym filmiku, a dokładniej końcówce, to prawdopodobnie te drożdże nie żyją. Gość ma w baniaku dziesięć razy więcej piany niż jest u mnie w wiadrze. :D Na razie mam mało piany i osad na dnie wiadra.

Mo, ale przecież zadałeś te drożdże kilka godzin temu, więc nie oczekuj piany.

One ruszą za kilkanaście godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kuba929 napisał(a):

Hej, chce zrobić neipe i zastanawiam się czy przy temp. w okolicach 20-21 stopni lepiej zdecydować się na suche drożdże Kveik voss czy może nadal lepiej Verdant IPA? 

Verdanty to bardzo dobre drożdże do NEIPA. Jedne z lepszych :) Pytanie czy będziesz kontrolował temperaturę? Czy te 20-21 to otoczenie? Ogólnie ten szczep średnio lubi wyższe temperatury, ja zawsze przy brytyjskich szczepach w NEIPA fermentuję w 18st. Do neipa jeśli chodzi o Kveiki to spradz może Hornindale. Te natomiast lubią 30st 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym nie miał możliwości utrzymywać w ten sposób fermentacji to warto pomyśleć właśnie o kveikach? 
Rób tymi kveikami. Dodaj pożywkę do drożdży i gips. Jak nie masz kontroli zaopatrz się w więcej kveików. Ciekawe są.
Jeśli czyściej chcesz to Lutra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2024 o 17:10, Suchejroo napisał(a):

Verdanty to bardzo dobre drożdże do NEIPA. Jedne z lepszych :) Pytanie czy będziesz kontrolował temperaturę? Czy te 20-21 to otoczenie? Ogólnie ten szczep średnio lubi wyższe temperatury, ja zawsze przy brytyjskich szczepach w NEIPA fermentuję w 18st. Do neipa jeśli chodzi o Kveiki to spradz może Hornindale. Te natomiast lubią 30st 

Zdecydowałem się na New englandy, myślę, że też będą ok. Tak 20-21 to temp otoczenia, będzie ok?czy jednak może warto zainteresować się czymś takim :

https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-termostat-elektroniczny-sterownik-cyfrowy-1500w-230v-12255461147

Posiadam starą lodówkę w miejscy gdzie będę fermebtowac, ale ona nawet na najniższym poziome schładza do 10-11 stopni. 

 

Edytowane przez kuba929
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.