Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, sociol napisał(a):

Jest gdzieś jakiś spis najbardziej podstawowych receptur?

Na naszym Wiki masz medalowe receptury.

 

Stout to prosty styl. 5-10% palonego jęczmienia, 5-10% karmelowego, reszta jakiś podstawowy. Trochę chmielu, drożdże S-04 i lecisz. Fermentacja od dolnego optimum drożdży, wraz ze spowolnieniem fermentacji podnosisz stopniowo temperaturę aż do górnego zakresu optimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, sociol napisał(a):

Jak wybrać "ten jeden" przepis na piwo? Zrobiłem swojego piewszego portera z gotowych puszek i teraz chciałbym się zabrać za coś bardziej wymagającego, ale jest tyle tych przepisów, że nie wiem za który się zabrać. Jest gdzieś jakiś spis najbardziej podstawowych receptur? Znowu myślę nad porterem albo stoutem, bo te drugie mogą (chyba?) fermentować w wyższych temperaturach.

W How to brew, masz zgrubne przepisy na podstawowe amerykańskie style:

large_p09.jpg.ee738ecc0e01a28d899343c88ae80d51.jpg

W dziale Receptury natomiast masz cały wątek poświęcony temu zagadnieniu:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę,  że przy pierwszym zacieraniu mogą wystąpić jakieś problemy z konwersją, uzupełnię wcześniejszą wypowiedź o 3 kwestie:

1. Możesz spokojnie zacierać w przerwie scukrzającej dłużej niż czas z receptury, nie zaszkodzi też choćby krotka przerwa w 70-72  stopniach

2. Warto zrobić próbę jodową. Większość to później odpuszcza, ale na początku to przydatne.

3. Unikałbym słodów karmelowych na pierwszy raz, bo w razie problemów z konwersją lub fermentacji łatwo o ulep. Jeśli stout, to poszedłbym w wersję wytrawną i lżejszą (np. 90% pale ale, 10% palonych jęczmień, bez płatków jęczmiennych). Można też wybrać jasne piwo, by widzieć, czy nie ma np. mętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Łachim napisał(a):

Jeśli stout, to poszedłbym w wersję wytrawną i lżejszą (np. 90% pale ale, 10% palonych jęczmień, bez płatków jęczmiennych).

Mimo wszystko warto dać 5% karmelu, aby trochę skontrować paloność. Ja bym takiego stouta pił litrami, ale kogoś bez doświadczenia ze stylem, wersja super dry może odrzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Łachim napisał(a):

Można też wybrać jasne piwo, by widzieć, czy nie ma np. mętności.

Na początek - szczególnie ogrywania się ze sprzętem w ogóle - IMO najlepiej zrobić SMASH: 5kg pils/pale ale, ulubiony chmiel, drożdże dobrane do temperatur, które można zapewnić. I tak kilka razy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo kup sobie wpierw gotowy zestaw do warzenia z zacieraniem z np. BA, TB czy AP. Tam masz instrukcje co i jak i wcale nie są złe te instrukcje, przepisy zresztą też ujdą. Obeznasz się co i jak, a po kilku zrozumiesz jak wyglądają różnice w zasypie między stylami. Na początek to spore ułatwienie, gdy nie bardzo wiesz co z czym i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, Dawid Szatan said:

Albo kup sobie wpierw gotowy zestaw do warzenia z zacieraniem z np. BA, TB czy AP. Tam masz instrukcje co i jak i wcale nie są złe te instrukcje, przepisy zresztą też ujdą. Obeznasz się co i jak, a po kilku zrozumiesz jak wyglądają różnice w zasypie między stylami. Na początek to spore ułatwienie, gdy nie bardzo wiesz co z czym i jak.

To jeszcze dopowiedz mi proszę co znaczą te skróty. To mają być nazwy prostych do zrobienia piw czy stron na których mogę kupić te zestawy? I jeszcze jedno w sumie pytanie: czy mogę np. wygotować ziarna i chmiel w garze 10L i później do tego dolać wodę już w pojemniku fermentacyjnym czy średnio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, sociol napisał(a):

To jeszcze dopowiedz mi proszę co znaczą te skróty. To mają być nazwy prostych do zrobienia piw czy stron na których mogę kupić te zestawy? I jeszcze jedno w sumie pytanie: czy mogę np. wygotować ziarna i chmiel w garze 10L i później do tego dolać wodę już w pojemniku fermentacyjnym czy średnio?

BA - Browamator, TB - Twój Browar, AP - Ale Piwo. Nazwy sklepów.

Ziaren się nie wygotowuje tylko zaciera. Możesz to zrobić w garnku 10 l ale wtedy zmieścisz tam ok. 2kg słodu.  A i tak musisz przefiltrować więc lepiej wykorzystać nawet prowizorycznie zaizolowany pojemnik fermentacyjny z kranem do którego od wewnątrz wkręcisz odpowiednio przygotowany filtr z oplotu. Zacierasz w ten sposób i spuszczasz do garnka.

Ale 10 l to dramatycznie mało da Ci jakieś 7 litrów piwa? Problemy z utylizacją chmielu w gęstszej brzeczce też będą. Ja bym nie wchodził do gry bez 20 l gara.

Ważne - pojemnik fermentacyjny, który użyjesz do zacierania i wysładzania nie będzie dobry do fermentowania ze względu na jego stan.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, sociol napisał(a):

wygotować ziarna i chmiel w garze 10L i później do tego dolać wodę

Jeśli jesteś ograniczony pojemnością garnka, to może zainteresuj się zacieraniem typu step mash z wykorzystaniem ekstraktów niechmielonych, słodów specjalnych i chmielu. Znajdziesz na ten temat dużo informacji na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dopowiedz mi proszę co znaczą te skróty. To mają być nazwy prostych do zrobienia piw czy stron na których mogę kupić te zestawy? I jeszcze jedno w sumie pytanie: czy mogę np. wygotować ziarna i chmiel w garze 10L i później do tego dolać wodę już w pojemniku fermentacyjnym czy średnio?
Ile litrów tego piwa chcesz jednorazowo robić? Jak mocne piwa najczęściej chcesz robić? Znaczy ile BLG?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, dzejkej said:

Jeśli jesteś ograniczony pojemnością garnka, to może zainteresuj się zacieraniem typu step mash z wykorzystaniem ekstraktów niechmielonych, słodów specjalnych i chmielu. Znajdziesz na ten temat dużo informacji na forum.

Dzięki, chyba rzeczywiście po prostu skorzystam z ekstraktów, przynajmniej na razie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2024 o 13:03, zasada napisał(a):

Na początek - szczególnie ogrywania się ze sprzętem w ogóle - IMO najlepiej zrobić SMASH: 5kg pils/pale ale, ulubiony chmiel, drożdże dobrane do temperatur, które można zapewnić. I tak kilka razy ;)

Podpisuję się pod tym. I moim zdaniem najlepiej dobrać słód pale ale + chmiel dualny typu calypso, azacca lub el dorado + nie najtańsze, ale praktycznie niezawodne drożdże verdant ipa sypkie. Jak jeszcze zdecydujesz się dać 50 g na cichą to masz piwo bomba nad którym każdy będzie się rozpływał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie się mylę ale nie przefiltruje tych 50g.
No i te 50g to strasznie mało.
Ja bym polecił zrobić piwo bez cichego sypania. Sprawdzić jak przebiegnie fermentacja. Np. stouta, pszenicę, zwykłe piwko bez udziwnień.

Ja w tej chwili testuję takie cudo. Ciekawe co wyjdzie. Zapach bardzo ciekawy z fermentora. Chmielowy bez chmielu.
https://omegayeast.com/yeast/ales/star-party

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Przygotowuję sobie informacje pod pierwsze warzenie i mam kłopot z miejscem. Mianowicie po sezonie octówek będę próbował uwarzyć 2x10l i kłopot w tym, że jedynym miejscem w tym momencie, które przewiduję na fermentację, jest łazienka (jedno wąskie okno, uchylne). Stąd pytanie, czy to może być odpowiednie miejsce? Czy jednak będzie tam za wilgotno? Boję się, że w drugim pomieszczeniu mogą znajdować się jeszcze zarodniki pleśni (miałem problem w sypialni, w tym roku wyremontowane panele podłogowe, dociągnięta izolacja) i może to spowodować infekcję. Czy lepiej będzie, jeżeli wstrzymam się, żeby zobaczyć, czy w tym roku nie wyjdzie znowu pleśń na zimę i zacząć na wiosnę?

Pozdrawiam,

Adrian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zielina pojemnik fermentacyjny sam w sobie jest raczej szczelny. Powinien jeszcze byc w jakims opakowaniu pozwalajacym utrzymywać stabilna temperatture. Samej fermentacji bym się nie bał, bardziej zacierania, warzenia, transferu.

PS. Przenioslem wpis do bardziej odpowiedniego miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.