Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem trochę wyszukiwarką i nie natrafiłem na takie info. Ale może jeszcze ktoś się wypowie.

 

Balingometr sprawdzałęm przy 450ml wody + 50g cukru, pokazywało 10.

Edytowane przez mc007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z racji zwiększonego wybicia i częstszego warzenia zmuszony dokupić dwa fermentory. Kupiłem bez kranów 3/4'' bo te akurat nie odpakowane leżały w browarze. Nawierciłem otwory, chcę przykręcić krany i... Coś mi tu nie pasuje bo krany posiadają po jednej gumowej uszczelce. Sprawdziłem pozostałe krany które posiadam i które są już zamontowane w fermentorach posiadają dwie uszczelki (jedna od wewnątrz, druga na zewnątrz).

 

Trafiły mi się jakieś wybraki? Karny były zapakowane. A może wystarczy jedna uszczelka? Od wewnątrz czy na zewnątrz montowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt, że mniej więcej to samo.

Nie, nie. Fermentująca brzeczka ma jednak wyższą temperaturę niż otoczenie i często ludziska potem się dziwią, że w piwie mają "dziwne" zapachy i posmaki.

Te parę stopni może stanowić istotną różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście moje pytanie powinno brzmieć- jaką temperaturę ustawić na termostacie żeby było odpowiednio. Czujnik jest w powietrzu więc zakładam, .że 2-3 stopnie mniej skoro Dr2 mówi, że fermentująca brzeczka ma o tyle wyższą temperaturę. Traz nasuwa się pytanie czy przez caly proces fermentacji czy tylko przez na przyklad 2-3 peirwsze dni ? Wydaje się ze odpowiednie temperatura fementacji jest jednym z najważniejszych czynnikow decydujacych o piwie dlatego pytam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaką temperaturę ustawić na termostacie żeby było odpowiednio.

To zależy :P .

Temperatura dla piw o profilu estrowym powinna być wyższa (chociaż drożdże do piw pszenicznych zadaje się w niskiej temperaturze żeby wyprodukowały octan izoamylu- banany). Z kolei żeby uzyskać czysty profil, fermentuje się w dolnych zakresach pracy drożdży. Kiedy fermentacja zwalnia można podnieść temperaturę, żeby drożdże miały łatwiej w usunięciu pobocznych produktów fermentacji.

Edytowane przez MichalW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic. Nie przekonam się dopkóki nie zacznę fermentować. Planuje zrobić w pokrywie fermentora drugi otwór by móc wsadzić do środka termometr z długą sondą (takiego rodzaju: http://multisort.pl/product/Termometr-paluszkowy-50%C2%B0C-do-%2B150%C2%B0C-z-sonda-250mm,9183.html) żebym mógl badać na bierząco temperaturę brzeczki nie otwierając przy tym fermentora.

Myślałem na tym, żeby poprostu zdezynfekować bagnet i żeby ta sonda była cały czas zanurzona w cieczy i włączać go tylko wtedy kiedy chce zbadać temperaturę.

 

Jak myślicie dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykłe pudło sklejone z różowego steropianu, w środku oblepione ekranem zagrzejnikowym, wyłożone w środku kablem grzewczym silikonowym (został mi bo kiedyś zajmowałem sie terrarystyką :P ) i do tego termostat rt2-c. to coś w rodzaju inkubatora dla jajek gadzich :P mały koszt i żadna filozofia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się totalnie zagubiony.

 

Uwarzyłem dwie warki do tej pory, obie zabutelkowane i czekam na efekty. Ale nie o tym.

 

Czytam forum i czytam i nie mogę znaleźć jakiegoś dobrego opracowania na temat butelkowania i refermentacji piwa. Niby wiem co i jak, a przynajmniej tak mi się wydaję, ale jakby ten temat jest po macoszemu traktowany. Są kalkulatory, można znaleźć jakie nagazowanie do jakich stylów, ale nie ma takiego jednego dobrego opracowania. Ok, może za mało godzin na forum spędziłem.

 

Do tematu. Przygotowałem kilka pytań, może oczywistych, ale kto pyta nie błądzi.

 

1. Jak się ma ilość Blg brzeczki nastawnej do ilości cukru do refermentacji? - czy to ma znaczenie?

2. Jak się ma Blg po fermentacji/po cichej do ilości cukru do refermentacji?

3. Piwo kwaśne/słodkie - czy ilość cukru będzie miała wpływ na smak piwa?

4. W jakiej ilości wody rozpuszczać cukier, czy to ma jakieś znaczenie? 1L 0,5L czy w stosunku Blg do brzeczki nastawnej czy Blg po zakończonej fermentacji?

5. Po wlaniu roztworu cukru do warki i zamieszaniu można od razu rozlewać, czy poczekać pół godziny / godzinę? A może jeszcze dłużej.

6. Czy ilość na dnie drożdży na cichej fermentacji ma znaczenie, czy na cichej unikać jak ognia przelania z burzliwej nawet odrobiny drożdży. Czy warto filtrować bardzo dokładnie? A jeśli tak to w jaki sposób?

 

Z góry dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam za sobą dwie warki i idę chyba inną drogą co ty. Ja drugą warkę potraktowałem już swobodniej i poszło zdecydowanie sprawniej, bo choć postępowałem według planu, to nie stresowałem się dzieleniem włosa na czworo. Ty dzielisz włos już ma ośmioro.

 

W refermentacji najważniejsze jest bezpieczne dofermentowanie piwa, które się podaje refermentacji i tyle. Cała reszta, czyli stopień nagazowania, a więc i ilość surowca do refermentacji, jest zależna od stylu piwa i preferencji. Cukier ma nagazować i taka jego rola, więc w zasadzie nie ma co się nim zajmować, bo ostatecznie znika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.