Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, przeszukałem forum i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie dotyczące podnoszenia/znoszenia temperatury- chociaż w sumie wiem co robić bo inaczej się nie da, to jednak postanowiłem coś do Was napisać. Ale do rzeczy:

Profil fermentacji wg autora (Meanbrew) jest następujący (na żywym przykładzie):

1/12/23 - burzliwa - 10st - 14 dni

15/12/23 - burzliwa - 15st - 1 dzień

16/12/23 - burzliwa - 3st - 1 dzień

17/12/23 - leżakowanie - 2st - 30 dni

 

Jestem w stanie swobodnie regulować temperaturę bo sobie zrobiłem w lodówce z zamrażarką sterowanie lampą kwoką lub chłodzeniem przez ST-1000 ale moje banalne pytanie brzmi: przecież płyn ma swoją bezwładność temperaturową! nie da się bez palnika podnieść temperatury płynu z 10 na 15 w ciagu kilku godzin, przytrzymać ją 1 dzień a potem zrzucić do 3 też w klilka godzin - z pewnością potrwa to kilka dni.

Pytanie: jak rozpisać ten profil? liczyć tylko dni PO osiągnieciu temperatury a dni osiągania żądanej temp omijać? Jeśli tak to wydatnie wydłuży czas fermentacji - lekko licząc o tydzień. Może macie jakies inne pomysły sterowania temperaturą piwa podczas fermentacji? Liczę na burzę mózgów i pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, g_berger napisał(a):

Witajcie, przeszukałem forum i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie dotyczące podnoszenia/znoszenia temperatury- chociaż w sumie wiem co robić bo inaczej się nie da, to jednak postanowiłem coś do Was napisać. Ale do rzeczy:

Profil fermentacji wg autora (Meanbrew) jest następujący (na żywym przykładzie):

1/12/23 - burzliwa - 10st - 14 dni

15/12/23 - burzliwa - 15st - 1 dzień

16/12/23 - burzliwa - 3st - 1 dzień

17/12/23 - leżakowanie - 2st - 30 dni

 

Jestem w stanie swobodnie regulować temperaturę bo sobie zrobiłem w lodówce z zamrażarką sterowanie lampą kwoką lub chłodzeniem przez ST-1000 ale moje banalne pytanie brzmi: przecież płyn ma swoją bezwładność temperaturową! nie da się bez palnika podnieść temperatury płynu z 10 na 15 w ciagu kilku godzin, przytrzymać ją 1 dzień a potem zrzucić do 3 też w klilka godzin - z pewnością potrwa to kilka dni.

Pytanie: jak rozpisać ten profil? liczyć tylko dni PO osiągnieciu temperatury a dni osiągania żądanej temp omijać? Jeśli tak to wydatnie wydłuży czas fermentacji - lekko licząc o tydzień. Może macie jakies inne pomysły sterowania temperaturą piwa podczas fermentacji? Liczę na burzę mózgów i pozdrawiam

 

Pas grzewczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, g_berger napisał(a):

16/12/23 - burzliwa - 3st - 1 dzień

17/12/23 - leżakowanie - 2st - 30 dni

A to nie jakaś pomyłka? Bo jakie znaczenie ma 1 dzien w 3 st. wobec następnych 30 dni w 2 st.?. I jeszcze że to niby burzliwa.

A może miało być 23 st. zamiast 3? 

Edytowane przez dzejkej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że ten 1 dzień to cold crash bo zaraz potem idzie butelkowanie i leżakowanie. Ale nie w tym rzecz. Rzecz w tym jak to wszystko liczyć, bo ja - jak już to pisałem - rozumiem to tak: po 14 dniach burzliwej podnoszę temp do 15 st co zajmie podejrzewam jakies 2 dni. Czyli kolejny krok nie wypadnie 15/12 tylko co najmniej 17/12. Potem jest tylko trudniej: chłodzenie z 15 do 3 to jakieś co najmniej 3 dni (nie chcę używać ujemnych temperatur z zamrażarki) i mamy 20/12 etc etc. Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinujesz dobrze, ale te kilka dni na zbicie temperatury naprawdę nie będzie miało gigantycznego znaczenia - wyznacznikiem kiedy podnosić temperaturę nie jest kalendarz tylko tempo pracy Twoich drożdży w Twojej brzeczce. Najlepiej to widać jak się ma jakiś iSpindel czy podobne ustrojstwo wrzucone do wiadra - ono na bieżąco wysyła informacje o ekstrakcie i temperaturze i tam widać kiedy fermentacja zwalnia i należy podnosić temperaturę.

Najważniejsze wnioski ze schematu - fermentować w 10°C i podnieść do 15°C  kiedy fermentacja zwolni na co najmniej 1 pełny dzień. Potem cold crash przez miesiąc.

 

Edytowane przez Pingwinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dwa pytania:

1. Czy jest sens robic steeping przy slodzie owsianym i czy w taki sposob otrzymam jakiekolwiek cukry proste, a wiec finalnie zwieksze BLG poczatkowe?

2. Posiada ktos jakies rzeczowe video/instrukcje a propo partial mash? Troszke mnie korci sprobowac..

 

Dzieki z gory i spokojnych Swiat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Igor Gorelord napisał(a):

2. Posiada ktos jakies rzeczowe video/instrukcje a propo partial mash? Troszke mnie korci sprobowac..

Tak. Nawet z obrazkami

https://www.blog.homebrewing.pl/steeping-czyli-warzenie-z-ekstraktow-z-namaczaniem-slodow-specjalnych/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilogram slodu owsianego i pol kilo chocolate. Jesli to zmieszam z 1.5 kg Coopers dark ekstrakt, mozliwe jest osiagniecie 11-12 blg na warke ok.20 litrow jak myslicie?

Bo 2xCoopers plus steeping z 1,5 kg slodu to juz chyba finalnie moze byc za duzo, nawet na 24l warke nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilogram slodu owsianego i pol kilo chocolate. Jesli to zmieszam z 1.5 kg Coopers dark ekstrakt, mozliwe jest osiagniecie 11-12 blg na warke ok.20 litrow jak myslicie?
Bo 2xCoopers plus steeping z 1,5 kg slodu to juz chyba finalnie moze byc za duzo, nawet na 24l warke nie?
Zależy od wydajności twojej. Ale raczej nie.
Zrób 15l łącznie z puszką i potem pomiar.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Igor Gorelord napisał(a):

Mam kilogram slodu owsianego i pol kilo chocolate. Jesli to zmieszam z 1.5 kg Coopers dark ekstrakt, mozliwe jest osiagniecie 11-12 blg na warke ok.20 litrow jak myslicie?

Bo 2xCoopers plus steeping z 1,5 kg slodu to juz chyba finalnie moze byc za duzo, nawet na 24l warke nie?

Brew Target pokazuje 10.2 Plato przy wydajności zacierania 75%

Przy dwóch ekstraktach i 24l to będzie 13.1

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Finalnie wyszło 12 BLG przy 22 litrach, więc jestem zawiedziony bardzo. Dwa ekstrakty niechmielone Coopers, 500g viking malt czekoladowy, 300g słodu pilzneńskiego i 1kg słód owsiany. Ok. 45 minut w temp. ok 68 stopni. Wiem że steeping nie wyciąga za dużo cukrów, no ale że nic? Swoją drogą, wygladał na słabo ześrutowany, czy to mogła być też przyczyna?

Dodam, że pół roku temu, z jednego niechmielonego i jednego chmielonego, uzyskałem 11,5 BLG przy takiej samej objętości, więc mam jakieś porównanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalnie wyszło 12 BLG przy 22 litrach, więc jestem zawiedziony bardzo. Dwa ekstrakty niechmielone Coopers, 500g viking malt czekoladowy, 300g słodu pilzneńskiego i 1kg słód owsiany. Ok. 45 minut w temp. ok 68 stopni. Wiem że steeping nie wyciąga za dużo cukrów, no ale że nic? Swoją drogą, wygladał na słabo ześrutowany, czy to mogła być też przyczyna?
Dodam, że pół roku temu, z jednego niechmielonego i jednego chmielonego, uzyskałem 11,5 BLG przy takiej samej objętości, więc mam jakieś porównanie..
Sam śrutujesz? Jaki sklep jeśli nie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Igor Gorelord napisał(a):

Z termometrem swoja droga dobry plan

Jak będziesz sprawdzał, to rób to na interesującym Cię zakresie, czyli najpewniej pomiędzy 50 a 70.

Mam kilka termometrów i w temperaturze pokojowej wszystkie wskazują praktyczne tak samo. Dopiero w wyższych temperaturach zaczynają się różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, właśnie rozlałem swoje pierwsze piwo do butelek (dziękuję forumowiczom za pomoc). Po wszystkim umyłem fermentor płynem do naczyń i odstawiłem aby wysechł. Po wyschnięciu nadal mocno czuć z niego zapach piwa. To normalne, czy gdybym chciał wstawić w nim kolejne piwo to powinienem się pozbyć tego zapachu? Przed ponownym jego użyciem powinienem użyć np. Sanipro czy wystarczy Oxi?

Edytowane przez DonKamilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.