Skocz do zawartości

Ilość cukru potrzebna do refermentacji


Pepis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałbym się zapytać o wasze doświadczenie z ilością cukru do refermentacji.

 

Ogólnie mam już za sobą około 40 warek i parę piw już zabutelkowałem. Z doświadczenia widzę, że moje piwa porzebują dużo mniej cukru do refermentacji niż wychodzi z kalkulatora.

 

Przykładowo większość kalkulatorów podaje, że ilość cukru do refermentacji to 5-7 g/L w zależności od stylu. U mnie przy 4g/L piwo samo wychodzi z butelki. Zwykle wsypuję około 3g/L i jest ok.

 

Cukier odmierzany jest na wadze jubilerskiej (lub kuchennej). Podczas warek zmieniałem wagę, więc to bym raczej wykluczył.

 

Gdzie może leżeć przyczyna tej rozbieżności?

 

Pozdrawiam,

Piotr

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że sypiesz cukier. Spróbuj zrobic syrop cukrowy. Może to coś zmieni?

"Przemywanie oxi" - czy to Twoje jedyne dzialanie z butelkami? Ja stosuje 3 kroki: namaczanie w nadwęglanie (do 4 g na litr), płukanie kwasem cytrynowym a przed rozlewem płukanie roztworem starsanu.

Sprawdzilbym jak zmiana formy dodawania surowca i zmiana reżimu sanitarnego wpłynie na problem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to wszystkie warki które zoribłem w życiu byłyby zakażone? Od razu mówię, że piwo w smaku jest jak najbardziej ok. Piana też.

 

Czasami używałem też nowych butelek, nigdy wcześniej nieużywanych. Prosto z huty. Mimo wszystko zawsze przemywałem oxi.

 

 

To nie jest tak, że któraś warka była inna. Wszystkie był takie że potrzeba ilość cukru to max 4g/L. No i jest to powtarzalne.

 

 

 

 

 

Butelki zawsze przemywam OXI. Każdorazowo.

 

Jak wsypuje te 3g/L to jest ok. Nagazowanie, smak itd. tak jak powinno być.

 

Przy 2g/L piwo jest za mało gazowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pepis napisał(a):

Witam,

 

chciałbym się zapytać o wasze doświadczenie z ilością cukru do refermentacji.

 

Ogólnie mam już za sobą około 40 warek i parę piw już zabutelkowałem. Z doświadczenia widzę, że moje piwa porzebują dużo mniej cukru do refermentacji niż wychodzi z kalkulatora.

 

Przykładowo większość kalkulatorów podaje, że ilość cukru do refermentacji to 5-7 g/L w zależności od stylu. U mnie przy 4g/L piwo samo wychodzi z butelki. Zwykle wsypuję około 3g/L i jest ok.

 

Cukier odmierzany jest na wadze jubilerskiej (lub kuchennej). Podczas warek zmieniałem wagę, więc to bym raczej wykluczył.

 

Gdzie może leżeć przyczyna tej rozbieżności?

 

Pozdrawiam,

Piotr

 

 

 

Mam za sobą blisko 200 warek, ale takiej rozbieżności nie zauważyłem.

Pojedyncze przypadki, wyglądające podobnie do opisanych przez Ciebie, były wynikiem

- niedofermentowania (spadek temp podczas ostatnich etapów fermentacji)

- niewyfiltrowanych drobinek chmielu po chmieleniu na zimno

- infekcji dzikimi drożdżami, które dojadły to, czego zadane drożdże już dojeść nie potrafiły

 

Można jeszcze popełnić błąd,  przyjmując złą tempetaturę podczas obliczania dawki cukru

 

  

1 godzinę temu, Pepis napisał(a):

To nie jest tak, że któraś warka była inna. Wszystkie był takie że potrzeba ilość cukru to max 4g/L. No i jest to powtarzalne.

 

Może masz wiecej cukru w cukrze :)

 

 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam nie dofermentowane piwo. Czyli pierwszy punkt z podejrzeń Fotohobby. Mi ostatnio piwo świąteczne które miało po 20 dniach 5,2 blg przeniosłem do pomieszczenia gdzie brzeczka uzyskała około 22 stopnie i je delikatnie zabujałem. W 22 dniu rozpoczęła się normalnie fermentacja. Wszystkie klasyczne oznaki fermentacji na powierzchni czyli ponowna tym razem lekka pianka i pykanie co kilka chwil. Trwało to około 2-3 dni. Sprawdzam 31 dnia brzeczkę a tam blg 3,2🤪 Zgłupiałem i do dzisiaj jestem w szoku😁

 

Jak bym zabutelkował piwo w np. 21 dniu. To pozamiatane😄 U mnie po 10 warkach takie dziwne przegazowanie z np. 3.3 gr cukru na 0,5l butelkę po prostu nie występuje.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Reters napisał(a):

Obstawiam nie dofermentowane piwo. Czyli pierwszy punkt z podejrzeń Fotohobby. Mi ostatnio piwo świąteczne które miało po 20 dniach 5,2 blg przeniosłem do pomieszczenia gdzie brzeczka uzyskała około 22 stopnie i je delikatnie zabujałem. W 22 dniu rozpoczęła się normalnie fermentacja. Wszystkie klasyczne oznaki fermentacji na powierzchni czyli ponowna tym razem lekka pianka i pykanie co kilka chwil. Trwało to około 2-3 dni. Sprawdzam 31 dnia brzeczkę a tam blg 3,2🤪 Zgłupiałem i do dzisiaj jestem w szoku😁

 

Jak bym zabutelkował piwo w np. 21 dniu. To pozamiatane😄 U mnie po 10 warkach takie dziwne przegazowanie z np. 3.3 gr cukru na 0,5l butelkę po prostu nie występuje.

 

 

To jest jedna, prawdopodobna rzecz. Zauważyłem że czasami te drożdże robią co chcą.

 

Ewentualnie zastanawiałem się nad drugą rzeczą. Czy przypadkiem brzeczka świeżo po fermentacji nie jest już wstępnie nagazowana.

Przykładowo mój obecny lager, który jest na końcówce fermentacji cichcej, leżakowany w 8-10 st. C, moim zdaniem jest lekko gazowany. Takie odczuwam wrażenie podczas degustacji.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde piwo po fermentacji ma w sobie już pewną ilość CO2. Po to podajesz w kalkulatorze temperaturę piwa, aby CO2 rozpuszczone w piwie zostało uwzględnione w obliczeniach.

 

Na przykładzie dowolnej warki opisz jak kontrolujesz temperaturę fermentacji oraz jak zmieniała się temperatura od zadania drożdży do butelkowania? Plus jakich drożdży użyłeś. Obstawiam niedofermentowane piwo przez źle prowadzoną fermentację. U mnie lekkie nagazowania zaczyna się od 4,6g/l. Mocne ok 6-7g/l. Przy 3g/l to bym zastanawiał się czy czasem nie zapomniałem cukru dodać.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pepis napisał(a):

 

 

To jest jedna, prawdopodobna rzecz. Zauważyłem że czasami te drożdże robią co chcą.

 

Ewentualnie zastanawiałem się nad drugą rzeczą. Czy przypadkiem brzeczka świeżo po fermentacji nie jest już wstępnie nagazowana.

Przykładowo mój obecny lager, który jest na końcówce fermentacji cichcej, leżakowany w 8-10 st. C, moim zdaniem jest lekko gazowany. Takie odczuwam wrażenie podczas degustacji.

 

 

 

 

 

 

Jest, dlatego w kalkulatorze podajesz najwyższą temperaturę w jakiej znajdowało się piwo w trakcie fermentacji.

Do nagazowania do 2.4 vv lagera o temperaturze fermentacji 10C potrzebujesz 4,8g/l, a do ale kończącego w 20C 6.7g/l

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze to do kalkulatora zawsze podawałem temperaturę, w której było trzymane piwo po zabutelkowaniu (czyli temperaturę refermentacji).

 

Pewnie tutaj jest pies pogrzebany...

 

Szybko wpisałem w kalkulator no i Lager 8 st. C potrzebuje 3,6g cukru na litr. Jak dla mnie to i tak dużo, normalnie sypię mniej, ale jest to dużo bardziej zbliżone do tego co faktycznie sypię do piwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie do jakiego kalkulatora wpisujesz. Większość chyba kalkulatorów zagranicznych podaje potrzebna ilość glukozy (corn sugar) a nie zwykłego. Jeśli tego nie zmieniłeś to używasz bardziej kalorycznego którego należy dodawać mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam będę testował niedługo nagazowanie lagera fermentowanego w 9 stopniach na zewnątrz. Tylko problem jest taki, że sam nie wiem co zrobić. Bo i tak po około 21 dniach piwo przeniosę do temp. około 20-21 stopni na np. 10 dni. Dlatego, że po zabutelkowaniu mam tylko warunki na przechowywanie piwa w temp. pokojowej. Więc podejrzewam, że jak przeniosę fermentor do temp. pokojowej to mi drożdże po kilku dniach i tak coś dojedzą. Więc wtedy być może nie trzeba wpisywać w kalkulator temp fermentacji np. 11 stopni(wewnątrz brzeczki na burzliwej) tylko normalnie wpisać 19-20 stopni, gdyż te końcowe 10 dni może w większym stopniu wytrącić CO2 z brzeczki niż jak by cały proces był przeprowadzany w temp 9-10 stopni łącznie z rozlewem, refermentacją i lagerowaniem. Wtedy przy pierwszej opcji dał bym np. 3.3 gr cukru na 0,5l(nag 2.4-2.6) w drugiej opcji 1.5gr cukru na 0,5l(nag. także 2.4-2.6)

 

To wszystko sam będę testował, bo na tą chwilę za bardzo nie wiem, ile dać cukru przy pierwszej opcji. Druga odpada z racji braku odpowiednich warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, 

 

załączam kilka zdjęć i filmik z mojej ostatniej warki.

 

Czy to zakażenie, czy przegazowanie?

 

Ogólnie piwo w smaku nie jest mocno nagazowane. Mogłoby być bardziej. Takie są moje odczucia smakowe.

Ale mimo wszystko samo wychodzi z butelki, piana gruba, długo utrzymująca się.

 

Może to też jakiś problem z zacieraniem? To też wpływa na pianę. Tylko, że słyszałem że to działa w drugą stronę. Jak źle zatarte to piany nie ma. A tu mamy w dugą stronę.

 

W smaku nic złego nie wuczywam.

 

 

 

 

7661638a-7d4b-4602-9452-8d8099cf5776.jpeg

844e15a2-ff35-4c29-97dd-804efc2d7512.jpeg

533e21ab-b281-4810-99b5-c271c08bdcef.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dużo tej piany.
Zmień sposób przygotowania butelek przed rozlewem. Ja najpierw jadę szczotka na wkrętarce z płynem do naczyń. Płukanko i do zmywarki na najwyższą temperaturę. Potem płukanie starsanem.
Generalnie się sprawdza choć też czasem coś wlizie ale rzadko.
Nie lubię piw mocno gazowanych ale daje około 3-3.5 g na butelkę w formie syropu cukrowego.

Wysłane z mojego CPH2399 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ununul napisał(a):

Mowie Ci sprawdz wage. Waga kuchenna ma dokladnosc +- 2g. Waga juliberska moze byc rozkalibrowana. Najpierw trzeba wykluczyc problemy, ktore najlatwiej rozwiazac. Jak sie okaze, ze jest ok to wtedy mozna patrzec dalej.

Waga jest ok, sprawdzałem.

 

Po waszych wypowiedziach zakładam dwie możliwości:

1. Nieodpowiednie odfermentowanie piwa. Drożdże łapią laga, a póżniej budzą się w butelce.

2. Podanie złej wartości temperatury do kalkualtora.

 

Żadnej z przyczyn na szybko nie mogę potwierdzić bo na sprawdzenie potrzeba czasu. Jak już dojdę w czym jest problem to zaktualizuję post dla potomnych. ;)

 

Póki co, dziękuję wszystkim za pomoc.

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.