Skocz do zawartości

IPA 14 Blg i drożdże LalBrew Nottingham


Raf78

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdzonym połączeniem jest citra i mosaic, jak już @korzen16 wcześniej wspomniał. Możesz też część amerykańskiego chmielu dodać na chłodzenie albo zrobić hopstand (chmielenie po gotowaniu po schłodzeniu brzeczki poniżej ~75°C) - nie wpłynie specjalnie na goryczkę, a podbije aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wyżej pisałem, że ja chmieliny oddzielam gorące przy pomocy wężyka z oplotu i dopiero już czystą  bez chmielin schładzam.

Chcę dodać chmiel do fermentacji cichej w woreczku nylonowym tylko zastanawiam się, który z wyżej przeze mnie wymienionych użyć mosaic, Amarillo, cassade, citra. .

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie chmielenie będzie ok :

30g Marynka 60 min

40 g Lubelski na koniec ok 5 min.

 

na zimno na 4 dni przed końcem cichej w woreczku 100 g chmielu, i tutaj zastanawiam się, który lepszy :mosaic, citra, amarillo, cascade

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według Tinsetha wychodzi 30 IBU, wg Ragera 40, więc zależy której formuły używasz.

Chmielenie na zimno skróciłbym do 2 dni, szczególnie, jeśli nie obniżasz temperatury na koniec.

W kwestii odmian masz w poprzednich postach dwie pokrywające się propozycje.

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, punix napisał(a):

Według Tinsetha wychodzi 30 IBU, wg Ragera 40, więc zależy której formuły używasz.

Chmielenie na zimno skróciłbym do 2 dni, szczególnie, jeśli nie obniżasz temperatury na koniec.

W kwestii odmian masz w poprzednich postach dwie pokrywające się propozycje.

Nie mam zbyt dużego doświadczenia z mierzeniem ibu, bo dopiero jedna warka za mną. Dzisiaj celem spróbowania stopnia nagazowania, otworzyłem jedną referentującą się od 6 dni  butelkę z jasnym pełnym. I taka goryczka dla mnie ok, wg metody Tinsetha w tej mojej pierwszej Warce wychodzi 40 IBU. Więc w tej drugiej będę ustalał tak na 35 IBU. 

 

Co do chmielenie na zimno, to jak wcześniej podane były sprawdzone chmiele zastosuję na 2 dni cichej po 50 g chmielu citra i mosaic. Czy to na aromat będzie ok?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Uwodniłem wczoraj drożdże we wskazanej przez producenta temperaturze. Po zakreślonym czasie doprowadziłem je do temp brzeczki, po czym zadałem je do brzeczki 17/18 stopni i zamieszałem.  Po 9 h brzeczka 18 stopni, ale nie widzę żeby pracowały drożdże. 

IMG20231127070951.jpg

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zapomniałeś o napowietrzaniu brzeczki. Zero śladów po pianie. Tak więc podłóż coś pod wiadro, zatkaj szczelnie pokrywą bez otworku na rurkę i do roboty, a raczej do wstrząsania wiadrem.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wizi napisał(a):

Chyba zapomniałeś o napowietrzaniu brzeczki. Zero śladów po pianie. Tak więc podłóż coś pod wiadro, zatkaj szczelnie pokrywą bez otworku na rurkę i do roboty, a raczej do wstrząsania wiadrem.

Twoje rady okazały się skuteczne. Porządnie wstrząsnąłem fermentorem i po kilku godzinach drożdże ruszyły 😀

Obecnie mam je w temperaturze 18,5 stopnia, gdzie termometr ciekło krystaliczny na brzeczce podaję 19 stopni. Czy temp. Ok?

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, punix napisał(a):

Jak na razie ok. Przy czym drożdże podniosą temperaturę, szczególnie w początkowej fazie, jakieś 2-4°C. Więc jeśli masz możliwość, przenieś do chłodniejszego pomieszczenia/otwórz okno.

Miałem podłożony poliwęglan komorowy pod fermentor, żeby odizolować od posadzki z płytek. Na razie usunę go i zobaczę jak się będzie kształtowała temperatura. Mam piwnicę w drugim budynku, jednak jest tam temperatura 15 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Nottinghamów 15°C otoczenia będzie bardzo dobrą temperaturą na początek fermentacji. Jak zacznie zwalniać, pewnie po kilku(nastu) dniach, wtedy przenieś do wyższej temperatury.

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Raf78 napisał(a):

Twoje rady okazały się skuteczne.

Cała przyjemność po mojej stronie 🙂

52 minuty temu, Raf78 napisał(a):

Mam piwnicę w drugim budynku, jednak jest tam temperatura 15 stopni.

Jak koledzy napisali. Dobra temperatura dla Nottinghamów. Moje ulubione drożdże. Nawet dużo niżej je puszczałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże rozhulały się na dobre. Temperatura otoczenia 16 stopni, temperatura brzeczki 18 19. Jak wcześniej wskazywaliście mam obserwować spowolnienie fermentacji i później podwyższenie temperatury. Czy da się to jakoś określić czasowo dla tego rodzaju drożdży. Po ilu dniach podwyższyć temperaturę otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy od drozdzy. Trzeba mierzyc, i patrzec jak spada gestosc w trakcie. Po kilku warkach jestes w stanie juz przyjac pewna strategie. Nie ma tu jednej recepty. Kazde drozdze sa inne a zalezy tez od dawkowania, temperatury startu i zasypu - surowcow niefermentowalnych itd. Mozesz przejrzec tez opinie o swoich drozdzach w podforum charakterystyka drozdzy. Ja zawsze tam zagladam a zwlaszcza jak probuje nowy szczep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście gęstość będę mierzył, co do weryfikowania procesu fermentacji i jej zakończenia. W pytaniu bardziej mi chodziło o to, jak długo trzymać w tej niższej temperaturze obecnie 16 stopni. Bo wiem że z czasem fermentacja spowolni, a też sugestie są żeby podwyższać temperaturę fermentacji z czasem. 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Raf78 Jakbyś bardzo chciał wiedzieć jak dokładnie przebiega fermentacja/ chciał zainwestować sprzętowo:
https://sklep.piwo.org/ispindel-uklad-zmontowany-podstawowa-kalibracja-p-6.html
https://www.olx.pl/d/oferta/ispindle-ispindel-balingomierz-do-sledzenia-fermentacji-piwowarstwo-CID628-IDIj33v.html

Worek do chmielenia: zobacz HomeBrewing.pl i Browamator.pl - ceny: 2,5 - 8,5 zł...

Edytowane przez Szumidło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Raf78 napisał(a):

Mam jeszcze pytanie, czy ten worek

https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/warzelnia/worek-do-chmielenia

będzie dobry do zadania chmielu na te ostatnie 2 dni fermentacji?

Za 2,49zł/2szt można dostać podobne worki w biedronce/lidlu na dziale z warzywami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.