Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, kaktusr napisał:

Mam pytanie, czy jedna fiolka FM55 bez startera zaszczepi Mi z powodzeniem brzeczkę 12blg 20l ?

Na moje oko i wg obliczeń z https://piwko.com.pl/kalkulator/ilosc-drozdzy-do-fermentacji trzeba zrobić starter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam

 

Początki są trudne, uwazylem dopiero 2 warki, zakażeń nie było, piwo słabe, max 2-2,5%, pierwsze na cukrze drugie na Dextrozie, drugie jeszcze leżakuje w butelkach.

 

Potrzebuje pomocy w następnej warce, po przeczytanych postach wiem ze coś zrobiłem zle, ze nie dodałem nigdzie extraktu slodowego, drugiego brewkita ale nienachmielonego lub użyłem słabych drożdży z zestawu,  nie mogę tego nigdzie znaleźć jak by to się miało nazywać żeby to kupić ( nienachmielony brewkit ) nie mieszkam w PL tylko UK.

 

Wiem ze zrobiłem błąd robiłem brzeczke na 23l ciut za dużo jak na te puszeczki, max 20l teraz będę już wiedział.

 

Proszę powiedzcie mi czy podane poniżej składniki/linki/etc.... pomogą mi w zrobieniu dobrego piwa, okolo 5%, z potrzebnych składników na obecna chwile posiadam tylko drożdże które chciał bym użyć w następnym projekcie. 

 

Linki są przykładowe mogę zrobić jakiekolwiek piwo byle by pasowały do niego drożdże 

 

PS: na obecna chwile w chmielenie niechce się bawić, chyba ze mnie ktoś poprowadzi od a do z jak to zrobić żeby nie zmarnować towaru

 

PS: Jest jakiś sposób na odcedzenie drożdży nie mając drugiego baniaka, żeby mi to nie osiadalo na dnie butelek ?

 

 

Brewkit 

https://do-it-at-home.co.uk/pl/do-wyrobu-piwa/376-coopers-brew-kit-canadian-blonde-17kg-088119181209.html?search_query=canadian+blonde&results=5

 

Extra slodowy

https://do-it-at-home.co.uk/pl/malt-extract/2030-muntons-amber-ekstrakt-słodowy-15kg-714588002935.html?search_query=malt+extract&results=45

 

Drożdże posiadam Safale s-04

Dextroza 1kg 

 

Podziękował i jestem otwarty na każde podpowiedzi. 

Edytowane przez lubo111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, lubo111 napisał:

@Koorai co to wszystko mam zmieszac plus dextroza ? Dobrze to rozumiem 

 

oczywiscie drozdze na koniec 

Zmieszać dwie puchy zgodnie z instrukcją. Bez dextrozy.

Potem cukier  do refermentacji w butelce.

 

Edit:

 

https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-Muntons-IPA-Bitter-Klasa-koneser/694

 

A tu jest po polsku lakoniczna instrukcja. 

 

A przepisy na chmielone piwa z ekstraktów znajdziesz u @Jancewicz

Edytowane przez Koora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Koora napisał:

Zmieszać dwie puchy zgodnie z instrukcją. Bez dextrozy.

Potem cukier  do refermentacji w butelce.

 

Edit:

 

https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-Muntons-IPA-Bitter-Klasa-koneser/694

 

A tu jest po polsku lakoniczna instrukcja. 

 

A przepisy na chmielone piwa z ekstraktów znajdziesz u @Jancewicz

Dzieki wielkie za wyjasnienie, teraz bede wiedzial na czym stoje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na stronach obcojęzycznych znalazłem recepturę do pewnej ipki z takim wpisem: "Mill the grains, add the mash hops, and mash at 153°F (67°C) for 60 minutes. Raise to 165°F (74°C) for mash out, recirculate until the runnings are clear, then run off into the kettle.", co sobie przetłumaczyłem na :"Zmiel ziarna, dodaj chmiel do zacieru i zacieraj w temperaturze 153°F (67°C) przez 60 minut."

czyli co, dowalić granulat do zacieranego słodu? zdziwiłem się bo potem jest normalnie: gotowanie i wirpool

ma ktoś doświadczenie z takim czymś? i w ogóle co to daje i czy nie jest to przerost formy nad treścią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, g_berger napisał:

Witam, na stronach obcojęzycznych znalazłem recepturę do pewnej ipki z takim wpisem: "Mill the grains, add the mash hops, and mash at 153°F (67°C) for 60 minutes. Raise to 165°F (74°C) for mash out, recirculate until the runnings are clear, then run off into the kettle.", co sobie przetłumaczyłem na :"Zmiel ziarna, dodaj chmiel do zacieru i zacieraj w temperaturze 153°F (67°C) przez 60 minut."

czyli co, dowalić granulat do zacieranego słodu? zdziwiłem się bo potem jest normalnie: gotowanie i wirpool

ma ktoś doświadczenie z takim czymś? i w ogóle co to daje i czy nie jest to przerost formy nad treścią

Dużo teraz jest teorii o chmieleniu zacieru specjalnymi odmianami chmielu by zwiększyć ilość tioli odgrywających dużą rolę w biotransformacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym chmieleniem zacieru chodzi chyba przede wszystkim o pozbycie się jonów metali, które w dłuższej perspektywie przyspieszają utlenianie. Słyszałem o tym w którejś wypowiedzi Scotta Janisha, jest też o tym w jego książce.

Stosuję przy mocno chmielonych piwach, przy czym używam często chmielu odsączonego po chmieleniu na zimno.

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Koora napisał:

Czekaj aż blg będzie stabilne przez 3dni. Potem dodaj chmiel na zimno. Na 3dni.

To + pamiętaj, że ten chmiel musisz jakoś oddzielić od piwa przed butelkowaniem. Jeśli wrzucisz go luzem, a potem zabutelkujesz piwo razem z drobinkami chmielu,  to przy otwarciu każdej butelki będzie spora fontanna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Koora napisał:

Czekaj aż blg będzie stabilne przez 3dni. Potem dodaj chmiel na zimno. Na 3dni.

Chodzi o to że stanie na jednym poziomie, czyli kiedy fermentacja się zakończy? Czy co masz na myśli że będzie stabilne?

29 minut temu, ciezkicoswybrac napisał:

To + pamiętaj, że ten chmiel musisz jakoś oddzielić od piwa przed butelkowaniem. Jeśli wrzucisz go luzem, a potem zabutelkujesz piwo razem z drobinkami chmielu,  to przy otwarciu każdej butelki będzie spora fontanna.

Posiadam woreczek do chmielenia  , nada się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kmiciu napisał:

, czyli kiedy fermentacja się zakończy

Tak kiedy się zakończy.

20 minut temu, Kmiciu napisał:

Posiadam woreczek do chmielenia  , nada się?

Tak ale przy tej temp na zewnatrz aż się prosi o cold crash

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Koora napisał:

Tak kiedy się zakończy.

Tak ale przy tej temp na zewnatrz aż się prosi o cold crash

Możesz udzielić wskazówek jak przeprowadzić poprwnie cold crash. Najpierw Chmieleniec, a później na zewnątrz. Wyjąć worek  z chmielem czy może zostać. Ile dni każda czynność. Jaka jest optymalna temp. na cold crash?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kmiciu napisał:

Możesz udzielić wskazówek jak przeprowadzić poprwnie cold crash. Najpierw Chmieleniec, a później na zewnątrz. Wyjąć worek  z chmielem czy może zostać. Ile dni każda czynność. Jaka jest optymalna temp. na cold crash?

Wrzuć chmiel w woreczku jak fermentacja się zakończy. Trzymaj go tam przez 3 dni, potem wystaw fermentor na zewnątrz na dzień-dwa (uważając żeby nie zamarzło). Właściwie każda temperatura z zakresu 1-6"C będzie w porządku. Nie ma sensu wyciągać woreczka, butelkuj od razu po cold crushu, nie musisz czekać aż się ogrzeje.

Edytowane przez ciezkicoswybrac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od około 3-4 dni stanęło na 5blg, początkowo było 12. Piwo nastawione 3 grudnia z tym że był ciężki start drożdży. Dawać chmiel na zimno ? Nie powinno zejść poniżej 5 , normalnie? Piwo z brew kitu IPA.  drożdże piwowarskie Mangrove Jack's US WEST COAST. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.