Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Ja butelkuje kveiki po 14 dniach. Temperatura otoczenia 22-23C.
Najszybciej butelkowałem po 7 dniach, ale jedne mi odfermentowało okey a drugie nie.
Używaj blendera do napowietrzenia. Taka trzepaczka do jajek. I użyj pożywki. Szybciej drożdże ruszają.
Twoje piwo ile blg miało i ile litrów?
Jaka temperatura otoczenia? Stała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, INTseed napisał(a):

Ja butelkuje kveiki po 14 dniach. Temperatura otoczenia 22-23C.
Najszybciej butelkowałem po 7 dniach, ale jedne mi odfermentowało okey a drugie nie.
Używaj blendera do napowietrzenia. Taka trzepaczka do jajek. I użyj pożywki. Szybciej drożdże ruszają.
Twoje piwo ile blg miało i ile litrów?
Jaka temperatura otoczenia? Stała?

Zawsze nakreślam to w brewnessie i próbuję tak to zrealizować, https://brewness.com/pl/recipe/5-na-suchych-kveikach/view

Gotuję ekstrakty w garnku 12l i w nim chmielę, reszte dopełniam filtrowaną kranówką.

W skrócie: ektrakt bruntala, ok 12,5-13blg, 26l, zadawałem i rehydratyzowałem drożdze w 21 stopniach i w takie temp otoczenia przebiegała fermentacja, która ucichła po niecałym tygodniu. Po 2 tygodniach sprawdziłem kranikiem blg i stało na wartości 5, więc: przeniosłem wiadra pod kominek, nagrzały się do 27 stopni (już mierzone termometrem naklejanym na wiadro). W rurce dalej było cicho, więc uniosłem i zamieszałem wiadrem i zaczeło mocno bulgotać. Zadowolony z efektu zrobiłem im lodówkę z styropianu 10cm i postawiłem wiadra na macie grzewczej podłączonej do termostatu utrzymującego 27,5 stopnia :) Dziś jest 7 dni od zapewnienia im lepszych warunków, ale blg chyba nic nie ruszyło :)

Jedyny plus, że mam matę i lodówkę więc kolejne puszczam już od 27 stopni tak jak producent drożdzy każe, i napowietrze lepiej, dzięki za patent z blenderem. Ja z 15 razy rozchlapałem to chochlą i tak zakończyłem napowietrzanie.

Edytowane przez amator lagera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak stoi to butelkuj i spijaj. Dobre napowietrzenie 26l brzeczki to gęsta piana aż pod dekiel fermentora 33l. Bez porządnego napowietrzenia ciężko o poprawną fermentację i dobre piwo. Następnym razem dodaj pożywki, porządnie napowietrz i zaczynaj fermentację w dolnej granicy optymalnej temperatury dla danego szczepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze nakreślam to w brewnessie i próbuję tak to zrealizować, https://brewness.com/pl/recipe/5-na-suchych-kveikach/view
Gotuję ekstrakty w garnku 12l i w nim chmielę, reszte dopełniam filtrowaną kranówką.
W skrócie: ektrakt bruntala, ok 12,5-13blg, 26l, zadawałem i rehydratyzowałem drożdze w 21 stopniach i w takie temp otoczenia przebiegała fermentacja, która ucichła po niecałym tygodniu. Po 2 tygodniach sprawdziłem kranikiem blg i stało na wartości 5, więc: przeniosłem wiadra pod kominek, nagrzały się do 27 stopni (już mierzone termometrem naklejanym na wiadro). W rurce dalej było cicho, więc uniosłem i zamieszałem wiadrem i zaczeło mocno bulgotać. Zadowolony z efektu zrobiłem im lodówkę z styropianu 10cm i postawiłem wiadra na macie grzewczej podłączonej do termostatu utrzymującego 27,5 stopnia Dziś jest 7 dni od zapewnienia im lepszych warunków, ale blg chyba nic nie ruszyło
Jedyny plus, że mam matę i lodówkę więc kolejne puszczam już od 27 stopni tak jak producent drożdzy każe, i napowietrze lepiej, dzięki za patent z blenderem. Ja z 15 razy rozchlapałem to chochlą i tak zakończyłem napowietrzanie.
Pomiar robiony spławikiem? Ile dałeś tego ekstraktu?
Nie musisz podgrzewać fermentora z kveikami jeśli nie potrzebujesz piwa w 7 dni.
Przedział 25-40C jest optymalny, ale jak fermentacja będzie w 20C to tylko przetrzymaj fermentor te dwa-trzy tygodnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@INTseed ekstraktu dalem 4,6kg na 26l , a aby było 12,5blg. No niedofermentowuje mi to i już nie wiem gdzie szukać problemu jak nie w temperaturze jak sugeruje @wizi.

Dodatkowo bo chce w koncu zrobic normalne piwo, kupie pożywke yeast gf i lepiej napowietrze. 

 

Blg mierze spławikiem w małym naczyniu po drożdzach płynnych lub w wiadrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=14420]INTseed[/mention] ekstraktu dalem 4,6kg na 26l , a aby było 12,5blg. No niedofermentowuje mi to i już nie wiem gdzie szukać problemu jak nie w temperaturze jak sugeruje [mention=6746]wizi[/mention].
Dodatkowo bo chce w koncu zrobic normalne piwo, kupie pożywke yeast gf i lepiej napowietrze. 
 
Blg mierze spławikiem w małym naczyniu po drożdzach płynnych lub w wiadrze.
A co to za ekstrakt? Daj link.
Jak w smaku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Vossy sa drozdzami bardzo chimerycznymi. Najpierw zejda szybko do pewnego poziomu, a pozniej piwo srednio chce sie nagazowac albo nagle rusza i gorzej bedzie jak juz w butelkach dojedza. Rzeczywiscie jest problem z refermentacja. Moze najlepiej by bylo dac butelki do piekarnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ununul napisał(a):

No ale tylko tak na 40 stopni. Nie wiem czy to dobry pomysl...

refermentacja idzie w temp 21, a fermentowało w 27, ale mogę dać je do lodówki z matą grzewczą i trzymać na czas refermentacji w 27, czy to coś może zmienić?

@INTseednie dawałem nic na klarowanie, na 5 warek te białe kropki widziałem tylko w piwie które zabutelkowałem świadomie z infekcją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ununul napisał(a):

No ale tylko tak na 40 stopni. Nie wiem czy to dobry pomysl...

 

Że jak?  XD

 

Jak chcesz zapasteryzować sobie piwo to 65C przynajmniej 30 minut. Pytanie czy tak szybko Ci piekarnik zagrzeje butelki i płyn... Liczyć tez będziesz musiał straty - przynajmnie na 10 butelek jedna strzeli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, bo zgłupiałem. Przed gotowaniem, po zacieraniu i filtracji: 23 litry do gotowania przez 80 minut. BLG 15.

Po gotowaniu 18,4 litra BLG 16.

Jak? Jak to możliwe? Balingometr skalibrowany prawidłowy, podaje prawidłowe dla wody w 20 stopniach. Jeśli chcecie szczegóły zasypu, to tutaj, ostatni post: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, punix napisał(a):

Próbki mierzone w tej samej temperaturze? Jeśli tak, to pozostaje np.  balingomierz oparty o dno czy błąd odczytu.

 

Ta sama, 20 stopni. Jeśli błąd odczytu, to w pierwszej próbie. Jakie to smutne, że z 7,5 kilo słodu wychodzi mniej niż 15 BLG...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wizi napisał(a):

Może jednak nie były porządnie schłodzone i odgazowanie. 18,4l to finalnie w wiadrze czy wraz ze stratami z chmielenia?

 

Ze stratami, jeszcze w garze. Odebrałem część do probówki, schłodziłem na szybko i zmierzyłem, reszta chłodziła się w garze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rheged napisał(a):

 

Ze stratami, jeszcze w garze. Odebrałem część do probówki, schłodziłem na szybko i zmierzyłem, reszta chłodziła się w garze.

 

Cześć,

Jak masz areometr pływakowy - balingometr to na 100% odlepiła się kartka i przesunęła. Sprawdź na wodzie co pokazuje i sprawdź czy się nie przesuwa bo w tych biowinowskich to cżęsta sprawa. Druga rzecz - czy sprawdzałeś próbę jodową? Jakiej firmy słody? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.