Skocz do zawartości

Moje pierwsze piwo - kilka pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Ha,ha klasyczne spięcia na forum. Fotohobby bo mam taką mentalność, że nie lubię ludzi prześmiewczych i tyle. Mam swoje powody. Poza tym nie raz czytałem tutaj spięcia różnych osób z Anteksem tylko oni odpuszczali a ja nie odpuszczę. I tutaj chodzi o zasady o nic innego.

Zresztą najlepiej oczy w oczy się spotkać bo w internecie nie jeden jest napompowany kozak. Jak coś takiego się 3 raz powtórzy pewnie że zrobię to co proponujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Reters napisał(a):

Ha,ha klasyczne spięcia na forum. Fotohobby bo mam taką mentalność, że nie lubię ludzi prześmiewczych i tyle. Mam swoje powody. Poza tym nie raz czytałem tutaj spięcia różnych osób z Anteksem tylko oni odpuszczali a ja nie odpuszczę. I tutaj chodzi o zasady o nic innego.

Zresztą najlepiej oczy w oczy się spotkać bo w internecie nie jeden jest napompowany kozak. Jak coś takiego się 3 raz powtórzy pewnie że zrobię to co proponujesz.

Prosiłem Cię o nie ciągnięcie tematu? I co? W d... to masz rozumiem? Pasek postępu mojej cierpliwości się kończy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, słuchaj człowiek prowokuje ludzi Ty tego nie widzisz. Więc nie jest to za ciekawe. Tyle Ci powiem i weź pod uwagę też moje inne konwersacje z ludźmi jak były w porządku. Tylko tego nie widzisz. Więc obiektywność na forum jest słaba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Reters napisał(a):

Słuchaj odpowiadam tylko na pytania.

Ale ja nie zadałem Ci żadnego pytania.
Odpuść już ten wątek, skup się na pomaganiu tam, gdzie możesz pomóc, jak ci ktoś nie pasuje, wrzuć do ignorowanych.

EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotohobby to była odpowiedź do elroya😋 Oczywiście że definitywny koniec tego wątku. Na ten moment nie mam nikogo w ignorowanych i wierzę, że długo się to nie zmieni🙂 Mimo to dzięki za chociaż troszkę zrozumienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobra to ja zmieniając temat na prawidłowy dodam, że moje pierwsze piwo już od tygodnia pięknie fermentuje :) Drugiego dnia normalnie rurka fermentacyjna cały czas dawała o sobie znać :) Jak próbowałem brzeczkę to była baaardzo smaczna, czyć było zarówno gorycz jak i słodycz. Nie mogę się już doczekać :) 
A no i zastanawiam się czy i kiedy przelewać na cichą, chciałbym tego spróbowac dlatego chętnie wysłucham waszych rad kiedy to zrobić no i jak zrobić to jak najlepiej.
Pozdrawiam

Edytowane przez Mateoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Mateoo napisał(a):

Dobra to ja zmieniając temat na prawidłowy dodam, że moje pierwsze piwo już od tygodnia pięknie fermentuje :) Drugiego dnia normalnie rurka fermentacyjna cały czas dawała o sobie znać :) Jak próbowałem brzeczkę to była baaardzo smaczna, czyć było zarówno gorycz jak i słodycz. Nie mogę się już doczekać :) 
A no i zastanawiam się czy i kiedy przelewać na cichą, chciałbym tego spróbowac dlatego chętnie wysłucham waszych rad kiedy to zrobić no i jak zrobić to jak najlepiej.
Pozdrawiam

Jeśli nie zbierasz drożdzy to bym nie zlewał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki,  że możesz piwo przez to utlenić lub rzadziej zakazić i lepsze nie będzie. Inaczej - "cichą" możesz robić w tym samym fermentorze. Jeśli masz lodówkę, to najlepiej polagerować kilka dni,  a nawet tygodni, zależnie od stylu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zlewaj na cichą. Posłuchaj rad kolegów. Oni wiedzą co mówią z doświadczenia. Sugestia ode mnie. Około miesiąca fermentowanie w jednym wiadrze z kranikiem. Jak nie spada blg butelkujesz. Po około miesiącu w butelkach Ci się tak wyklaruje że będzie piękne przejrzyste. Nie używam syropu cukrowego do nagazowania tylko dropsy coopersa, dzięki temu 6 warek uwarzonych i wszystkie z jednego fermentora. Zero problemów z nagazowaniem i zero problemów z mętnością piwa. To już lepiej CC. Zrobisz oczywiście jak uważasz.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ununul napisał(a):

Ale metne jest ladne. Jest takie farmhouse ;).

Teraz też jestem tego samego zdania. Wcześniej pałowałem się, by moje lagery były klarowne, obecnie jak fermentuję w  wiadrze to zlewam do kegów w temp. otoczenia i dopiero schładzam do nagazowania. Powiem szczerze, że takie nawet lepiej mi smakują, mają to coś (pełnię, nie wiem jak to dokładnie określić) i nawet jak końcowe blg jest w okolicach 2,3 do 2,6 z początkowego 12 do 12,5, są  treściwe. Po prostu smakują lepiej jak krystale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka opcji:

-sypanie miarką bezpośrednio do każdej butelki

-zrobienie syropu cukrowego, wlanie go do drugiego fermentora i przepuszczenie wężykiem piwa używając ruchu wirowego

-zrobienie syropu cukrowego i dodawanie odpowiedniej ilości do każdej butelki strzykawką

 

Każda z tych metod ma swoje wady, ja najczęściej używam opcji nr1. Pamiętaj, że wszystko co ma kontakt z brzeczką (a później piwem) powinno być umyte i zdezynfekowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.