Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, INTseed napisał:
W dniu 1.10.2022 o 20:26, Pawelw3 napisał:
Cześć, butelkowałem niecałe 2 tyg. temu milky stouta, do każdej butelki dodałem około 2,5g cukru, jednak po tym czasie dalej praktycznie w ogóle nie ma gazu, nie powstaje żadna piana. Butelki leżą w szafie w temperaturze 18 st., piwo robione na drożdżach safale s-04. 

Robiłeś CC?

Nie, zlewałem w temperaturze pokojowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, w sobote minie tydzień od warzenia stauta. Jednak od tego czasu nie ma żadnych oznak początku fermentacji. Tafla brzeczki praktycznie bez piany. Pierwsze drożdże (S-04) zostały poddane rehydratacji i wlane do brzeczki o temp okolo 20*. W środę wieczorem została wyspana 2 paczka luzem. (Nie ma mnie w domu a kobieta nie chciała sie bawić w uwadnianie -,-)

Nie mam możliwości zmierzenia czy blg spadło bo cukromierz stwierdził że się schowa i nikt go znaleźć nie może i nie znam nawet blg brzeczki nastawnej.

Temp otoczenia wokół fermentatora to około 18*

Prosze o poradę. Co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kamil Idzikowski napisał:

Prosze o poradę. Co robić?

Ja bym skosztował - jak będzie w opór słodkie, to znaczy że fermentacja nie ruszyła, a jak kwaśne, to znaczy że najprawdopodobniej fermentacja się nawet nie zaczęła i brzeczka jest już do wylania. W międzyczasie poszukać cukromierza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, w sobote minie tydzień od warzenia stauta. Jednak od tego czasu nie ma żadnych oznak początku fermentacji. Tafla brzeczki praktycznie bez piany. Pierwsze drożdże (S-04) zostały poddane rehydratacji i wlane do brzeczki o temp okolo 20*. W środę wieczorem została wyspana 2 paczka luzem. (Nie ma mnie w domu a kobieta nie chciała sie bawić w uwadnianie -,-)
Nie mam możliwości zmierzenia czy blg spadło bo cukromierz stwierdził że się schowa i nikt go znaleźć nie może i nie znam nawet blg brzeczki nastawnej.
Temp otoczenia wokół fermentatora to około 18*
Prosze o poradę. Co robić?
Nie przejmuj się tak. Zostaw to piwo na pełny trzy tygodnie. W tym czasie kup spławik i zrobisz pomiar. To tylko piwo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2022 o 19:22, maniekpiwosz napisał:

Witam blg w mojej nastawionej 13 dni temu brzeczce wynosi ok.4-5, więc liczę że niebawem spadnie do pożądanego poziomu.Czy po wsypaniu 4 g glukozy do butelek i po zakapslowaniu należy piwo zabełtać?

Glukoza szybko się rozpuszcza więc nie musisz. Przy cukrze delikatnie obracam butelka aby odkleić cukier z dna butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, mam pytanie co do mojego pierwszego pszeniczniaka, 12 dni temu zlałem na burzliwą (11,5 BLG), temp 19 st. C. Obecnie piwo ma 3 BLG (od 4 dni nie spada), poprzednie piwa spadały mi do 2 - 2,5, ale pszeniczniaka robię pierwszy raz, więc może to normalne (drożdże Lallemand Wit). 

Chciałbym również przeprowadzić pierwszy raz cold crasha w związku z niską temperaturą na zewnątrz. Jeżeli na dworze będzie ~ 5 st. C to na jak długo wystawić fermentor pod daszek w taką temperaturę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cold crash chyba jeszcze za ciepło bo piwo powinno osiągnąć gdzieś 2-4stopni to przy 5stopniach po nocce pewnie będzie jeszcze cieplejsze. Nic nie stoi na przeszkodzie aby potrzymać kilka dni w takich temperaturach tylko jak wystawiasz na dwór to przykryj fermentor jakimś kocykiem, ręcznikiem od światła no chyba że masz stalowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo pszeniczne nie musi być klarowne, więc cc nie ma tu większego sensu. Przed wypiciem celowo podnosi się osad drożdżowy z dna butelki. Wysoki poziom białek pochodzących z pszenicy także wpływa na klarowność i piwo z założenia jest nieprzejrzyste. Butelkować jak już przestanie pracować i pić świeże jak się nagazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym może być jakby tłustawa warstewka na powierzchni piwa? Czasem widoczna od razu po przelaniu do fermentora. 

Możliwe że resztki strasana dają taki efekt? 

Ktoś miał coś podobnego? 

 

Drugie pytanie, czy ktoś ma wieści kiedy w sklepach można się spodziewać tegorocznych chmieli z PolishHops? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starsan też u mnie daje taki efekt. OCzywiście może to też być kwestia dodatków do piwa (głównie łuska kakaowa, orzechy i inne tłuste dodatki). Nie zauważyłem negatywnego wpływu na piwo oraz trwałość czy wygląd piany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej mam pytanko 

zrobilem pszeniczniaka poczatkowe BLG 5 po 4 dniach BLG 1, zostawie jeszcze na pare dni, wogule nie bulgotalo, duzo piany, brak smaku i zapachu kwasu, drozdze z zestawu standart, dextroza 1kg, moje pytanie brzmi, kalkulator wylicza zawartosc alkoholu 2% czy to normalne?
 

moze glupie pytanie, czy mozna dolac do baniaka bimbru ???

Edytowane przez lubo111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, lubo111 napisał:

zrobilem pszeniczniaka poczatkowe BLG 5 po 4 dniach BLG 1 (...) kalkulator wylicza zawartosc alkoholu 2% czy to normalne?
moze glupie pytanie, czy mozna dolac do baniaka bimbru ???

Z BLG 5 może jak najbardziej być 2% alkoholu. Pytanie jaki to zestaw i czym robisz pomiar.

Jeśli masz linki to wklej do wiadomości będzie łatwiej zrozumieć co się stało, że nastaw miał 5 BLG.

Na szybko zakładam, że czytasz potencjalną zawartość alkoholu i wtedy wszystko się zgadza.

A bimbru można dolać ale raczej do szklaneczki a potem do brzuszka szczególnie po jakimś tłustym żarciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak piwko puszka byla taka 

https://www.wilko.com/en-uk/wilko-ltd-edition-wheat-beer-18kg/p/0507804

 

 Mierze podobnym ten sam sposob dzialania 

 

https://www.wilko.com/en-uk/wilko-floating-hydrometer-for-wine-beer/p/0022575

00A1D0A3-072D-44D3-96CF-207FC3F89EAB.jpeg

Edytowane przez lubo111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lubo111 napisał:

da sie to jakos uratowac

Raczej nie, choć możesz się szczycić prawie bezalkoholowym trunkiem :)

2 godziny temu, lubo111 napisał:

Czlowiek uczy sie na wlasnych bledach, to moja druga warka

NIkt nie jest doskonały, zwłaszcza na początku.

Swoją drogą zamiast brewkitów proponuję użyć ekstraktów i chmielić samemu, stosować też drożdże odpowiednio dobrane do piwa, które chcesz osiągnąć. Oczywiście jeżeli nie chcesz się (jeszcze) bawić w zacieranie.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kupiłem brew kit Mangrove Jack's Craft Series Pink Grapefruit IPA. Jest to zestaw z chmieleniem na zimno. Dodatkowo płynny ekstrakt słodowy tej samej firmy wersję light. Pytanie czy dodatkowy ekstrakt nie podbije znacząco słodkości piwa? Czy nie lepsza by była jednak laktoza? Lubię gdy piwo jest wytrawne. Słodu niechmielonego jest 1,5kg ile użyć ewentualnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, Kmiciu said:

Witam. Kupiłem brew kit Mangrove Jack's Craft Series Pink Grapefruit IPA. Jest to zestaw z chmieleniem na zimno. Dodatkowo płynny ekstrakt słodowy tej samej firmy wersję light. Pytanie czy dodatkowy ekstrakt nie podbije znacząco słodkości piwa? Czy nie lepsza by była jednak laktoza? Lubię gdy piwo jest wytrawne. Słodu niechmielonego jest 1,5kg ile użyć ewentualnie?

Laktoza jest cukrem niefermentowalnym i to ona podbije Ci słodycz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.